לקישורים נוספים...
4darfur
 

בחבל דארפור שבמערב סודאן מתרחש החל משנת 2003 עימות אלים בין שבטים ערביים הנתמכים על ידי ממשלת סודאן, לבין אפריקאים שחורים תושבי המקום. העימותים מלווים במעשי רצח ועינויים אכזריים, חטיפת נשים וילדים ומעשי אונס איומים. הפליטים שנמלטו אל המדינה צ'אד השכנה נרדפו גם שם על ידי אותם שבטים שטבחו בהם. על פי נתונים שנאספו מוערכים מספר הפליטים בכ-2 מליון, ומספר ההרוגים, אם כתוצאה מרצח ואם כתוצאה מרעב ומחלות, עומד על כמאתיים אלף.


עבור  הפליטים שהצליחו להגיע לישראל הסיוט עוד לא נגמר. מאחר שהם מגיעים ממדינה שמוגדרת כמדינת אויב הרשויות בישראל מתייחסות אליהם כאויבים ומסרבות לטפל בהם אפילו כפליטים. ניצולים אלו נעצרים ומוחזקים במעצר בלתי מוגבל וללא ביקורת שיפוטית הולמת, או לחליפין משוחררים ע"י הצבא ברחבי באר שבע.
באמנת ג'נבה הרביעית נקבע, כי אסור למדינה לדחות בעלי לאום של מדינת אויב מקבלת מקלט בתחומה. דרישה זו הוצעה, למרבה האירוניה, דווקא על ידי מדינת ישראל לאחר שבריטניה העניקה ל-65 אלף יהודי גרמניה שמצאו במהלך מלחמת העולם השנייה מקלט בתחומה. הבריטים יכולים היו להתייחס לפליטים כנתיני מדינת אויב, אולם הם קיבלו אותם לתחומם ואף הנפיקו להם אישורי שהייה מיוחדים של "פליטים מהדיכוי הנאצי". ב-1949 ביקשה מדינת ישראל הצעירה לעגן סעיף זה באמנה הבינלאומית תוך שהיא נשענת על הדוגמא הבריטית. כיום, 58 שנים לאחר מכן, מדינת ישראל מפנה עורף לפליטים מדרפור תוך שהיא מתעלמת מהחוק הבינלאומי אותו כל כך התאמצה בעבר לכונן.   (מתוך אתר אמנסטי)

כיום, בהעדר גוף מוסדר הדואג לפליטים, ולנוכח אוזלת ידם של האו"ם והממשלה מי שמטפל בפליטים הם מספר ארגונים: הועד למען פליטי דארפור, מוקד הסיוע לעובדים זרים, עמותת אס"ף ואמנסטי, וכמובן עשרות הסטודנטים המתנדבים מאוניברסיטת בן-גוריון.
הוספת תגובה

2 תגובות לכתבה
2. dJCZNaIxknTrMh Ashish (משתמש/ת אנונימי/ת) 2012/10/13 07:55
1. MbXcHphqbR Reignbeau (משתמש/ת אנונימי/ת) 2012/01/17 01:25
חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש